چه راه هایی برای پیشگیری از درد زانو وجود دارد؟

0 رأی
میانگین بازدید روزانه 0.17337 بازدید

برای پیشگیری از درد زانو باید چه کرد؟

سوال 5 سال قبل در تالار درمان و پزشکی توسط sina-z (1,357 امتیاز)
ویرایش 5 سال قبل توسط Saeed Zarinfam

1 جواب

0 رأی

جلوی فرآیند طبیعی سالمندی را نمی‌توان گرفت و غیرقابل‌اجتناب است ولی با رعایت نکات زیر می‌توان سن بروز آرتروز زانو را به تعویق انداخت:

• بیماری‌های روماتیسمی با تخریب مفصل می‌توانند باعث بروز آرتروز زودهنگام شوند. برای جلوگیری از آرتروز زودرس زانو بیماری باید خوب کنترل شود.

• افرادی که دچار آسیب‌های منیسک و رباط زانو هستند دچار بی‌ثباتی در زانو می‌شوند و این روند باعث بروز زودهنگام آرتروز می‌شود. این افراد باید در صورت تشخیص پزشک تحت‌عمل جراحی قرار گیرند.

• هر چه فشار مکانیکی در زانو بیشتر باشد، صدمه به غضروف‌های زانو هم بیشتر خواهد شد. عامل بسیار اساسی که باعث فشار روی زانو می‌شود وزن است. وزن متعادل عامل مهمی در پیشگیری از آرتروز است. تخمین‌زده می‌شود، افرادی که 10 کیلوگرم اضافه‌وزن دارند حدود 50 درصد بیشتر از افراد با وزن ایده‌آل دچار آرتروز زانو می‌شوند. در بیمارانی که دچار افزایش وزن هستند با کاهش وزن می‌توان تا حد زیادی درد بیمار و سرعت پیشرفت روند آرتروز را کاهش داد.

• آرتروز زانو و بیشتر نقاط بدن در خانم‌ها بیشتر از آقایان دیده می‌شود. گرچه هنوز به‌درستی علت آن مشخص نیست ولی احتمال می‌رود عواملی مانند اضافه‌وزن، تحرک کمتر، هورمون‌های زنانه، نرم‌تر بودن رباط‌های زانو در خانم‌ها و کمتر بودن قدرت عضلات در بروز بیشتر آرتروز زانو در خانم‌ها تاثیرگذار باشد، بنابراین منطقی است که خانم‌ها بیشتر مراقب مفاصل خود باشند.

• فعالیت‌هایی مانند وزنه‌برداری که فشار زیادی به سطح مفصلی زانو وارد می‌کند یا ورزش‌هایی مانند والیبال و بسکتبال که مستلزم پرش‌های مکرر هستند ممکن است باعث شروع آرتروز یا تشدید آن شوند.

• وقتی وزنه‌بردار در حالت نشسته است و قصد دارد وزنه را بلند کند، زانوها فشار زیادی را تحمل می‌کنند. مشابه این وضعیت در زندگی روزمره ما هنگام جابجا کردن اشیای سنگین و... اتفاق می‌افتد. وضعیت بد دیگر چمباتمه زدن است. در توالت‌های ایرانی افراد باید به حالت چمباتمه بنشینند و این در درازمدت، آسیب‌رسان است. توالت‌های فرنگی برای مراقبت از مفصل زانو توصیه می‌شوند.

جواب 5 سال قبل توسط N.SA (801 امتیاز)

سوال های مشابه

0 رأی
3 جواب میانگین بازدید روزانه 0.28556 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.17334 بازدید
سوال 5 سال قبل در تالار درمان و پزشکی توسط sina-z (1,357 امتیاز)
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.24413 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.1207 بازدید
0 رأی
2 جواب میانگین بازدید روزانه 0.5166 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.2241 بازدید
سوال 6 ماه قبل در تالار درمان و پزشکی توسط mohadese khanboloki_ (5 امتیاز)
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.38701 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.08163 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.12236 بازدید
0 رأی
0 جواب میانگین بازدید روزانه 0.14160 بازدید
کانال تلگرام جواب یاب
...