مشکل شکم حاد در پزشکی چیست؟

0 رأی
میانگین بازدید روزانه 0.36507 بازدید

اینکه پزشک می گوید یک نفر مشکوک به شکم حاد است چه معنی دارد؟

سوال 3 سال قبل در تالار درمان و پزشکی توسط Saeed Zarinfam (1,385 امتیاز)

1 جواب

+2 رأی
 
بهترین جواب
باسلام

شکم حاد عمدتا به صورت درد حاد شکم نیازمند به مداخله جراحی تعریف می شود.علاوه بر درد شکم ،نشانه ها وعلایم دیگری از قبیل تهوع،استفراغ،یا اسهال ممکن است وجود داشته باشند.

بیماری هایی که می توانند باعث شکم حاد شوند: آپاندیسیت انسداد روده باریک کله سیستیت ایسکمی روده بیماری های التهابی لگن(PID) پانکراتیت زخم معده نارسایی حاد کلیه نارسایی مزمن کلیه سنگ های کلیوی عفونت ادراری عوامل خطریا مستعد کننده مصرف زیاد الکل،کشیدن زیاد سیگار،استرس،مصرف مواد سوزاننده،و یبوست.

لایم شکم حاد: درد شاه علامت شکم حاد است.اما برای تشخیص مشکل بیمار باید توجه داشت که سه دسته بندی اصلی درد در شکم،احشایی،سوماتیک و ارجاعی هستند،که باید با آن ها آشنا بود. درد احشایی از دیواره احشاء توخالی از قبیل کیسه صفرا یا آپاندیس،از کپسول احشاء توپری از قبیل کلیه یا کبد یا صفاق احشایی منشأ میگیرد.

این درد به صورت مبهم  که نمی توان جای آن را مشخص کرد،یادردکرامپی توصف می شود..در اغلب موارد این درد همراه با تهوع و استفراغ،تعریق و تاکی کاردی می شود. درد سوماتیک ،برخلاف درد احشایی،نوعی درد تیز است که در امتداد مسیرهای عصبی مشخص به نخاع ایجاد می شود.به دلیل اینکه مسیر ها به وضوح مشخص هستند،درد می تواند به ناحیه یا منطقه خاصی محدود شود.

این درد می تواند ناشی از پارگی احشایی مانند آپاندیس و کیسه صفرا باشد(تحریک باکتریایی) با ناشی از نشت عصاره های اسیدی از زخم سوراخ شده یا ناشی از لوزالمعده ملتهب باشد(تحریک شیمیایی) درد ارجاعی ،همانطور که از نام پیداست احساس درد در جایی به جزمحل منشأ آن است.برای مثال بیمارانی که دچار التهاب یا آسیب دیافراگم هستند،غالبا درد را در گردن یا شانه احساس می کنند.یکی از مهمترین اورژانس های خونریزی،دیسکسیون(پارگی) آئورت شکمی است،که باعث تولید درد ارجاعی در بین شانه ها می شود.پنومونی می تواند باعث درد در زیر لبه پایینی قفسه سینه شود.آپاندیسیت در ابتدا غالبا با درد اطراف ناف تظاهر پیدا می کند.
جواب 3 سال قبل توسط سوزان (2,461 امتیاز)
انتخاب شده در 3 سال قبل توسط Saeed Zarinfam

سوال های مشابه

0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.9538 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.7953 بازدید
0 رأی
0 جواب میانگین بازدید روزانه 0.4935 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.95200 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.48120 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.77195 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 1.23310 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.7204 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.3397 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.62190 بازدید
کانال تلگرام جواب یاب
...