+1 امتیاز
قبل در علم و دانش توسط (7.1هزار امتیاز)
شمشیرو از رو بستن یعنی چی؟ این اصطلاح از کجا نشئت گرفته و در چه مواقعی ازش استفاده میشه؟

3 پاسخ

+2 امتیاز
قبل توسط (1.1هزار امتیاز)

شمشیر از رو بستن نشانه اینه که فردی که شمشیرو از رو بسته برای مذاکره یا گفتگو نیومده بلکه از همون اول می خواهد جنگ کنه.

+1 امتیاز
قبل توسط (7.8هزار امتیاز)
کنایه از مبارزه علنی و آشکار است نه پنهانی . در واقع مقصود گوینده این است که اهل خدعه و حیله و فریب نیست که شمشیر در نهان داشته باشد و از پشت خنجر بزند . آشکارا مبارزه می کند و از اخافه و ارعاب دشمن و مخالف بیم و هراسی ندارد.

در عصر سلسله های اخیر داش مشدی ها و لوطی ها نیز در زمره عیاران و جوانمردان در آمده اند و از آداب و رسوم عیاران در محله خویش پیروی می کرده اند یعنی از ثروتمندان و متمکنین می ستاندند و به فقرا و مستمندان می بخشیدند . به علاوه داش مشدی ها و لوطی ها در هر کوچه و گذر چنان قدرتی داشته اند که از ترس آنان کسی جرات نمی کرد به ناموس دیگران تجاوز کرده حتی به چشم بد نگاه کند.

عیاران و جوانمردان ازآنجا که مجامع و تشکیلات محرمانه و پنهانی داشته اند و به ظاهر کسی آنها را نمی شناخت و نباید بشناسد لذا به هنگام انجام ماموریت شمشیر را از رو نمی بستند بلکه کمر بند چرمین را در زیر لباس بر کمر می بستند و شمشیر را از حلقه کمر بند مزبور آویزان می کردند به قسمی که معلوم نشود سلاحی بر کمر دارند و احیانا شناخته شوند

بعد ها که تشکیلات عیاری رونقی یافت و کار عیاران بالا گرفت هر گاه که دشمن را ضعیف و ناتوان تشخیص می دادند و مبارزه پنهانی را ضروری نمی دیدند بدون هیچ گونه بیم و هراسی شمشیر را از رو می بستند و دشمن را از پای در می آوردند.

این مثل رفته رفته بر اثر مرور زمان به صورت ضرب المثل در آمد و در موارد مبارزات علنی و آشکار و به منظور تحقیر و تخفیف طرف مقابل مورد استفاده و استناد قرار گرفت .
0 امتیاز
قبل توسط (10 امتیاز)

یک استراتزی توی مذاکره وجود داره که جزو آموزش اصول و فنون مذاکره هم محسوب میشه. توی این استراتژی یکی از طرفین می خواد به هر نحوی شده نتیجه رو به نفع خودش رقم بزنه. برای رسیدن به این هدفش هم حتی حاضره به جنگ با طرف مقابل بپردازه که به این کار اصططلاحا می گن شمشیر رو از رو بستن.

سوالات مشابه

0 امتیاز
2 پاسخ 8.0هزار بازدید
0 امتیاز
1 پاسخ 737 بازدید
0 امتیاز
1 پاسخ 14.2هزار بازدید
0 امتیاز
1 پاسخ 4.6هزار بازدید
+2 امتیاز
1 پاسخ 15.7هزار بازدید
سوال شده 10 سال قبل در گوناگون توسط SAMIRA (7.1هزار امتیاز)
0 امتیاز
0 پاسخ 237 بازدید
0 امتیاز
1 پاسخ 3.4هزار بازدید
سوال شده 10 سال قبل در علم و دانش توسط شاکر (690 امتیاز)
0 امتیاز
1 پاسخ 1.7هزار بازدید
سوال شده 8 سال قبل در علم و دانش توسط mp (7.0هزار امتیاز)
0 امتیاز
2 پاسخ 9.9هزار بازدید
سوال شده 9 سال قبل در علم و دانش توسط abarvand (0 امتیاز)
+1 امتیاز
1 پاسخ 3.5هزار بازدید
...