+1 امتیاز
قبل در کامپیوتر و اینترنت توسط (843 امتیاز)

من در بسیاری از کتاب های مهندسی کامپیوتر با واژه cluster و clustering برخورد کرده ام، این مفهوم به چه معناست و کاربرد آن چیست؟

1 پاسخ

+3 امتیاز
قبل توسط (7.1هزار امتیاز)
انتخاب شده قبل توسط
 
بهترین پاسخ
معنی لغوی کلاسترینگ  یعنی خوشه بندی ...کلاسترینگ عبارت است از کار کردن چند سیستم به عنوان یک سیستم واحد به طوریکه بازدهی یک سیستم چند برابر میشود.... کلاسترینگ در زمینه های مختلف با اهداف خاصی مورد استفاده قرار میگیره...من این مفهوم رو در قالب جند مثال عرض میکنم تا هم یه جورایی کاربردش مشخص بشه و هم مفهوم ....
مثلا برای cache server به این صورت است که صفحات در هارد سرورهای مختلف  دخیره می شوند و درخواست کلاینت به نزدیکترین سرور می رسد حال اگر این سرور مشغول بود این درخواست به سرور بعدی می رود یا اصلا ممکن است سایت مورد نظر در آن سرور نباشد به این ترتیب سرور اول کلاینت را به سروری هدایت می کند که حاوی این صفحه باشد بدین ترتیب هم حجم هارد را چند برابر کرده ایم و هم سرعت بازیابی صفحه چند برابر شده است.
- بحث کلاسترینگ بر روی سرورها به این مفهوم است که گروهی از سرورها باهم یک برنامه خاصی رو اجرا میکنند که هر سرور به عنوان یک خوشه بخشی از کاررو انجام میده که نتیجه آن سرعت بالای اجرا می باشد زیرا بار محاسباتی بین این سرورها توزیع میشه  که اصطلاحا بهش load balancing میگن علاوه بر این مزیت دیگه ای که درحضور چندسرور وکلاسترینگ وجود داره اینه که اگر یه سرور از کار بیفته دیگر سرورها باید به درخواستها پاسخ بدن که به این عمل failover گفته میشه. اکثر وب سرورها از این ساختار استفاده میکنند چون تعداد requst های آنها بالاست.
سرویس کلاسترینگ بیشتر برای سازمان و شرکتهایی به کار میرود که برنامه ی آنها تحت هر شرایطی باید اجرا شود و در حالت اجرا باقی بماند حتی زمانی که یکی از سرورها از سرویس خارج شده باشد. سرورهای کلاستر بیشتر برای برنامه هایی به کار میروند که مدت زمان زیادی را در حافظه میمانند و یا تعویض داده ی بیشتری را انجام میدهند که به آنها Stateful Applications گفته میشود که میتوان سرورهای بانک اطلاعاتی نظیر Microsoft SQL یا سرورهای ایمیل مایکروسافت را نام برد.

سوالات مشابه

+2 امتیاز
1 پاسخ 841 بازدید
سوال شده 10 سال قبل در کامپیوتر و اینترنت توسط SAMIRA (7.1هزار امتیاز)
+1 امتیاز
0 پاسخ 822 بازدید
0 امتیاز
0 پاسخ 693 بازدید
0 امتیاز
0 پاسخ 883 بازدید
0 امتیاز
0 پاسخ 624 بازدید
0 امتیاز
2 پاسخ 363 بازدید
...