آیا تشخیص زود هنگام آلزایمر امکان دارد؟

0 رأی
میانگین بازدید روزانه 0.19272 بازدید

آیا امکان تشخیص زود هنگام آلزایمر هست؟

سوال 4 سال قبل در تالار درمان و پزشکی توسط هیوا (448 امتیاز)

1 جواب

0 رأی

محققان UPM به دنبال توسعه ی بیوسنسوری هستند که به تشخیص زودهنگام غیر تهاجمی بیماری آلزایمر توسط تصویر برداری fMRI کمک میکند.

حضور ذخایر آهن در مغز، به عنوان یکی از شاخصه های قدیمی بیماری آلزایمر به شمار می آید. بنابراین، تیمی از محققان به رهبری Milagros Ramos از مرکز فناوری بیومدیکال UPM، عاملی جدید برای کنتراست تصویر برداری fMRI بر اساس ذرات مغناطیسی ایجاد کرده اند که میتواند به عنوان نشانگری زیستی برای تشخیص زودهنگام این بیماری مورد استفاده قرار بگیرد.
نتیجه ی این پژوهش می تواند راه تشخیص زود هنگام و غیر تهاجمی را برای محققان هموار سازد. بیماری آلزایمر، بیماری پیشرفته ی اعصاب است و حدود 47 میلیون نفر در سراسر دنیا از آن رنج میبرند. امروزه تشخیص قطعی این بیماری تنها پس از مرگ این بیماران، امکان پذیر است. زمانی که میتوانیم حضور پلاسما و پلاک آمیلویید موجود در پارینسیما ی مغز (parenchyma) را از طریق روش های بافت شناسی و تفکیک آن، مشخص کنیم.
شیوه های کنونی تشخیص این بیماری شامل ارزیابی تاریخچه ی بیمار به منظور تشخیص تغییرات احتمالی رفتار و ارزیابیهای نوروپزشکی و عصب شناختی میباشد که به تشخیص احتمالی آلزایمر کمک میکند. که البته روش های نسبی هستند. و گاهی این تشخیص به هنگام نیست و در واقع راه چاره ای برای درمان وجود ندارد.
امروزه، بیومارکرها دقت بالایی در تشخیص زودهنگام بیماری و همچنین نظارات مناسب بر پیشرفت آن، پس از استفاده از رادیو ایزوتوپ ها را ندارند. بنابراین، در حال حاضر محققان در پی یافتن بیومارکرهای جدیدی هستند که بتوانند به کمک آنها این بیماری را با استفاده از روش های غیر تهاجمی تشخیص دهند.
این مطالعه، نشان دهنده ی حضور آهن و پروتئینی که آهن را ذخیره میکند (فریتین) در ناحیه هیپوکامپ موش های دارای این بیماری است. این تجمع آهن و فریتین در اطراف پلاک آمیلوئید دیده میشود که نشانه ای از بیماری آلزایمر است. بنابراین محققان توانستند نشان دهند که این تجمع در ناحیه ای خاص میتواند نشانه ای از وجود احتمالی آلزایمر در آینده باشد. و به این ترتیب، طریقه ای برای تشخیص زودهنگام این بیماری است.

جواب 3 سال قبل توسط هیوا (448 امتیاز)

سوال های مشابه

0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.2308 بازدید
0 رأی
0 جواب میانگین بازدید روزانه 0.14157 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.24360 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.21304 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.581,103 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.08154 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.11207 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.06178 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.06158 بازدید
0 رأی
2 جواب میانگین بازدید روزانه 1.01935 بازدید
کانال تلگرام جواب یاب
...