رگ به رگ شدن، در رفتگی و کوفتگی چگونه هستند؟

0 رأی
میانگین بازدید روزانه 0.0992 بازدید

رگ به رگ شدن، در رفتگی و کوفتگی چگونه هستند؟

سوال 2 سال قبل در تالار درمان و پزشکی توسط شاکر (685 امتیاز)

1 جواب

0 رأی

رگ به رگ شدن صدمه به یک مفصل است، مانند قوزک پا، زانو یا مچ دست. در این حالت رباط ها کشیده شده و یا پاره می شوند. رگ به رگ شدن، معمولا به واسطه کشیدن شدن، پیچ خوردن پا، فشار شدید بر مفصل ایجاد می شود. یکی از علائم آن تورم مفصل است که سریعا ظاهر شده و باعث می شود نتوان بدون افزایش درد، از مفصل استفاده نمود. ممکن است مفصل، رنگ پریده به نظر برسد و از آنجائیکه احتمال دارد شکستگی نیز در آن بوجود آمده باشد، تا معاینه دقیق، نباید از آن استفاده نمود. بعضی مواقع زمان بهبودی برای حالت رگ به رگ شدن بیش از زمان لازم برای بهبود یک شکستگی ساده استخوان می باشد.

در رفتگی، نوع دیگری است که در آن، عضله یا تاندون صدمه می بیند. این حالت معمولا ناشی از یک اعمال زور یا فشار سخت می باشد، مانند ناشیانه بلند کردن یک جسم سنگین.

علائم دررفتگی، احساس خشکی و درد در محل آسیب دیدگی می باشد. اولین کاری که برای فرد مصدوم باید انجام داد، ایجاد آرامش برای او است، به طوری که عضلات صدمه دیده از حالات خشکی خارج شوند. در بعضی موارد، استفاده از حرارت و ماساژ ملایم، به واسطه تحریک جریان خون، حالت آرامش را در فرد به وجود می آورد. همیشه باید قسمت صدمه دیده را رو به بالا مالش داد. استفاده از الکل در یک ماساژ ملایم، باعث شل شدن عضلات گرفته می شود.

کوفتگی، نوع دیگری از صدمه دیدگی است و ناشی از ضربه به قسمتی از بدن می باشد که باعث پارگی رگ های کوچک زیر پوست می شود. جمع شدن خون در زیر بافت، ورم و رنگ پریدگی ایجاد می کند.

استفاده از پارچه خنک، باعث جلوگیری از رنگ پریدگی، کاهش تورم و تسکین درد می شود، ولی برای کوفتگی جزئی، هیچ درمانی مورد نیاز نیست. در صورت شکافتن پوست، باید در مورد آن مانند یک زخم باز عمل نمود. شاید بهترین توصیه برای جلوگیری از این حالت آن باشد که در موقع بازی و یا ورزش، دقت و مراقبت کامل به عمل آید.

جواب 2 سال قبل توسط sina-z (1,272 امتیاز)

سوال های مشابه

0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.29112 بازدید
0 رأی
0 جواب میانگین بازدید روزانه 0.1649 بازدید
0 رأی
2 جواب میانگین بازدید روزانه 2.57801 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.2382 بازدید
0 رأی
0 جواب میانگین بازدید روزانه 0.0621 بازدید
+1 رأی
0 جواب میانگین بازدید روزانه 0.1969 بازدید
0 رأی
2 جواب میانگین بازدید روزانه 0.2394 بازدید
سوال 1 سال قبل در تالار درمان و پزشکی توسط sina-z (1,272 امتیاز)
0 رأی
0 جواب میانگین بازدید روزانه 0.36173 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.1257 بازدید
0 رأی
0 جواب میانگین بازدید روزانه 0.1892 بازدید
کانال تلگرام جواب یاب
...