وسواس فکری چیست و چگونه آن را در دیگران درمان کنیم؟

0 رأی
میانگین بازدید روزانه 0.15192 بازدید
چه جوری بیماری وسواس فکری را در دیگران درمان کنیم؟
سوال 3 سال قبل در تالار درمان و پزشکی توسط عرفان (193 امتیاز)
ویرایش 3 سال قبل توسط Saeed Zarinfam

1 جواب

0 رأی

علائم و نشانه‌ها :

علائم اختلال وسواس فکری-عملی می‌توانند شدید و وقت‌گیر باشند. به‌عنوان مثال، کسی که دست‌هایش به میکروب آلوده شده (یک وسواس فکری)، ممکن است هر روز، ساعت‌ها به شستن آن‌ها مشغول شود (تکرار جبری) و ممکن است تمرکز او بر روی شست‌وشو آن‌قدر زیاد باشد که نتواند کار دیگری را به انجام برساند.

وسواس‌های فکری :

وسواس‌های فکری، عقاید، افکار، تصاویر یا برانگیزش‌های ناخواسته، مداوم و تکرارشونده‌ای هستند که شما به‌طور غیرارادی تجربه می‌کنید و بی‌معنی به‌نظر می‌رسند. این وسواس‌ها به‌طور عموم، وقتی شما سعی‌می‌کنید به چیزهای دیگری فکر کنید یا کارهای دیگری را انجام دهید، مزاحم شما می­شوند.

تکرارهای اجباری :

تکرارهای جبری، رفتارهای جبری هستند که احساس می‌کنید مجبور به انجام آن‌ها می‌باشید. این‌گونه رفتارهای تکراری، به‌منظور جلوگیری یا کاهش اضطراب و پریشانی ناشی از وسواس‌های شما انجام می‌شود. به‌عنوان مثال، اگر شما اعتقاد داشته باشید که با اتومبیل‌‌تان با کسی تصادف کرده‌اید، به ­این علت که نمی‌توانید از تردیدهای‌تان خلاص شوید، ممکن است به‌دفعات، به آن محل بازگردید.

سه رویکرد وجود دارد که می‌تواند این اختلال را تحت کنترل درآورد:

1) روان‌درمانی: نوعی روان‌درمانی به نام درمان رفتاری-شناختی، به‌عنوان مؤثرترین شیوه‌ی درمان وسواس در هر دو مورد کودکان و بزرگسالان شناخته شده است. درمان رفتاری-شناختی، الگوهای افکار تکراری شما را به‌گونه‌ای بازسازی می‌کند که دیگر، رفتارهای تکراری و جبری شما ضرورتی نداشته باشد. این شیوه‌ی درمان، به‌صورت در معرض قراردادن تدریجی شما به یک شئ ترسناک یا ایجادکننده‌ی وسواس مانند کثیفی و آموزش روش‌های سالم برای کنارآمدن با آن انجام می‌شود. یادگرفتن فنون و الگوهای جدید فکری، مستلزم تلاش و تمرین است ولی ارزشش را دارد. بسیاری از افراد مبتلا، با اجرای این شیوه‌ی درمان، بهبود پیدا کرده‌اند.

2) دارودرمانی: بسیاری از افراد، از داروهای خاص روان‌پزشکی استفاده می‌کنند به‌ویژه برخی داروها از قبیل داروهای ضدافسردگی که تمامی این داروها، عوارض جانبی و نکات ایمنی دارند. ممکن است شما چندین دارو را امتحان کنید تا ببینید کدام‌یک برای‌تان مفید و قابل تحمل است.

3) مراقبت شخصی: اختلال وسواس، یک بیماری مزمن است بدین‌‌معنا که می‌تواند به‌مدت طولانی، بخشی از زندگی شما را تشکیل دهد. با این حال، مراقبت شخصی، یکی از عوامل کنترل‌کننده و تخفیف‌دهنده‌ی این اختلال می‌باشد. مراحل مراقبت شخصی، شامل موارد زیر است: به برنامه‌ی درمانی خود ادامه دهید حتی اگر در بعضی مواقع، ناراحت‌کننده و مستلزم مبارزه‌ طلبیدن باشد. داروهای خود را طبق دستور مصرف کنید و درخصوص عوارض جانبی و موارد دیگر، با متخصصان این امر مشورت کنید. به­ منظور در میان نهادن تجربیات‌تان در شرایط مشابه با دیگران، به یک گروه حمایتی ملحق شوید. لیستی از حمایت دوستان محبوبی که در مواقع سخت می‌توانند موجب دلداریتان شوند را تهیه کنید. در مورد اختلال­تان، اطلاعات کسب کنید تا اینکه فرق بین واقعیت و افسانه را دریابید. به‌جای منزوی شدن، در فعالیت‌های اجتماعی مشارکت کنید.

منبع

جواب 3 سال قبل توسط کاربر (977 امتیاز)
با تشکر فراوان
مقاله کاملی بود تقریبا
ممنون از سوالی ک پرسیده بودید
مشکلی داشتم ک مقداریش تقریبا میشه گفت حل شد و یکسری سر نخ پیدا کردم
این سایت هم ک پیشنهاد میدم تقریبا خوب هست واسه درمان وسواس فکری

dr-sanaie.com/درمان-وسواس-فکری-و-عملی/

سوال های مشابه

0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.07141 بازدید
سوال 5 سال قبل در تالار درمان و پزشکی توسط mp (6,967 امتیاز)
0 رأی
2 جواب میانگین بازدید روزانه 0.35775 بازدید
0 رأی
3 جواب میانگین بازدید روزانه 8.5819,213 بازدید
+1 رأی
2 جواب میانگین بازدید روزانه 0.4259 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.141 بازدید
+1 رأی
0 جواب میانگین بازدید روزانه 0.1770 بازدید
0 رأی
2 جواب میانگین بازدید روزانه 0.2195 بازدید
0 رأی
0 جواب میانگین بازدید روزانه 0.34177 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.154 بازدید
0 رأی
2 جواب میانگین بازدید روزانه 0.2110 بازدید
کانال تلگرام جواب یاب
...