مشکلات کلیه موجب چه عوارضی در سیستم بدنی می شود؟

0 رأی
میانگین بازدید روزانه 0.09144 بازدید

بیماری های مربوط به کلیه چه تاثیراتی روی سیستم بدن می گذارند؟

سوال 4 سال قبل در تالار درمان و پزشکی توسط هیوا (438 امتیاز)
ویرایش 4 سال قبل توسط Saeed Zarinfam

2 جواب

+1 رأی

سلام کار کلیه تصفیه و جلوگیری از وارد شدن سموم به بدن هست در نتیجه اگر کلیه از کار بیفته بدن دچار عفونت شده و کم کم از کار میفته. 

جواب 4 سال قبل توسط paseban (10 امتیاز)
ویرایش 4 سال قبل توسط Saeed Zarinfam
0 رأی

تغییرات ادرار:
اگر مشکلی در عملکرد کلیه ها ایجاد شود، اولین نشانه های آن در وضعیت ادرار مشاهده می شود. تکرر ادرار در شب، مشاهده ادرار کف آلود و رنگ پریده، ادرار تیره رنگ، دفع ادرار به همراه خون، احساس درد و فشار به هنگام ادرار کردن را بسیاری از بیماران گزارش می کنند.

ورم:
اختلال در عملکرد کلیه ها منجر به جمع شدن مایعات در آن و تورم شان می شود. این تورم در نقاطی مانند پاها، مچ دست و پا، و حتی صورت نیز ایجاد شده و با درد همراه است. تجربه بیماران از این قرار است:
مچ دست و پاها تا حدی ورم می کنند که ممکن است حتی فکر کنید کفش هایتان تنگ شده اند.
ممکن است در کنار علایمی مانند ریزش مو و کاهش وزن بدن، صورت تان چاق تر به نظر برسد. این در واقع تورم صورت است.
تورم در مچ پاها، احساس درد و خستگی را به حدی می رساند که حتی نمی توانید راه رفتن را تا کوچه بعد ادامه دهید.

خستگی:
اگر کلیه از کار بیفتد، تولید هورمون اریتروپوئیتین که عامل حمل اکسیژن توسط گلبول های قرمز خون است، متوقف خواهد شد. این مساله منجر به کاهش میزان اکسیژن در گلبول های خون و نهایتا سلول های مغز و ماهیچه های بدن می شود. کمبود اکسیژن در سلول های بدن نیز خستگی آنها و بدن را در پی خواهد داشت.احساس خستگی به طور مداوم همراه شماست و هیچ توانی در بدن خود حس نمی کنید. تمایل به خوابیدن، بیشتر و بیشتر می شود. به محض اینکه از محل کار به خانه می رسید، اولین چیزی که احساس می کنید، نیاز شدید به خواب است. حتی اگر هیچ کاری انجام ندهید، همیشه احساس خستگی می کنید، درست مانند اوقاتی که کار زیادی انجام داده و خستگی امان شما را بریده است.

جوش های پوستی و خارش پوست:
اگر کلیه ها کم کار شده و یا از کار بیفتند، مواد زائد وارد خون می شوند که می تواند بثورات پوستی و حس خارش شدید را ایجاد کند. این وضعیت، یک خارش عادی در بخشی از پوست نیست. احساس می کنید تمام بخش های سطحی و زیرین پوست، می خارند. برای رفع خارش، ممکن است حتی از برس نیز استفاده کنید و به سبب خاراندن بسیار، به پوست خود صدمه بزنید.

حس طعم آهن در دهان:
تجمع اوره و سایر مواد زائد در بدن باعث می شود که طعم مواد غذایی را متفاوت حس کنید. ممکن است این مساله حتی علاقه شما را به خوردن گوشت و سایر مواد غذایی کم کند و وزن تان به شدت کاهش یابد.

تهوع و استفراغ:
مواد زائدی که به خاطر کم کاری یا نارسایی کلیوی در بدن انباشته شده است منجر به بروز حالت تهوع و استفراغ می شود.

تنگی نفس:
تنگی نفس به دو دلیل به مشکلات کلیوی مربوط می شود. اول اینکه سرریز مایعات اضافی در بدن منجر به کاهش عملکرد ریه ها می شود و عامل دوم کاهش میزان اکسیژن در خون است که علاوه بر سایر سلول های بدن، سلول های بافت ریه را نیز با مشکل مواجه می کند. در این هنگام خوابیدن مشکل می شود. تنگی نفس احساس غرق شدن را به بیمار القا می کند. اگر بخواهید مسیر طولانی راه بروید و یا از چند پله بالا بروید، احتمالا دچار مشکل خواهید شد و به شدت خسته و بیحال می شوید.

احساس سرما:
کم خونی ناشی از نارسایی کلیوی باعث افزایش احساس سرما در شما می شود. ممکن است حتی در یک اتاق گرم هم سردتان شود. گاهی به حد لرز سردتان می شود. احساس سرمای زیاد در هر شرایطی ممکن است پیش آید. حتی زمانی که هوا بسیار بسیار گرم است، سرما برایتان غیر قابل تحمل خواهد بود.

جواب 4 سال قبل توسط شاکر (685 امتیاز)

سوال های مشابه

0 رأی
2 جواب میانگین بازدید روزانه 1.45876 بازدید
0 رأی
0 جواب میانگین بازدید روزانه 0.16128 بازدید
0 رأی
0 جواب میانگین بازدید روزانه 0.17152 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.25295 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.27440 بازدید
0 رأی
2 جواب میانگین بازدید روزانه 0.17146 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.0586 بازدید
+1 رأی
3 جواب میانگین بازدید روزانه 0.23141 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.16112 بازدید
0 رأی
2 جواب میانگین بازدید روزانه 0.3313 بازدید
کانال تلگرام جواب یاب
...