آیا شستشوی موی سر به صورت روزانه برای مو مضر است؟

0 رأی
میانگین بازدید روزانه 0.17296 بازدید

آیا شستشوی روزانه ی موی سر به آن آسیب می زند؟

شستشوی روزانه با شامپو این آسیب را تشدید می کند؟

سوال 4 سال قبل در تالار تغذیه و سلامت توسط شاکر (685 امتیاز)
برچسب گذاری مجدد در 4 سال قبل توسط Saeed Zarinfam

1 جواب

0 رأی

شستن روزانه موها یکی از مهم‌ترین دلایل خشکی و ریزش مو است. اگر عادت به استحمام روزانه دارید، سعی کنید موها را هر روز شامپو نزنید. قبل از استحمام یا هنگام خواب موها را با روغن نارگیل طبیعی یا بادام تلخ ماساژ دهید. در طول فصل تابستان، خیلی از افراد پوستشان بیش از اندازه چرب می‌شود. این مشکل وقتی بیشتر می‌شود که این افراد در طول روز با صابون و پاک‌کننده‌های نامرغوب چند بار صورتشان را می‌شویند تا چربی پوستشان را از بین ببرند، اما این کار باعث تولید بیشتر چربی توسط پوست می‌شود.

پوست سر چرب معمولا طی چند ساعت پس از استحمام حالتی براق پیدا می‌کند. در این مواقع موها به هم چسبیده و هنگام لمس روغنی هستند. فولیکول‌های موجود در بافت پوست سر و منافذ پوست که تحت عنوان غدد سباسه شناخته می‌شوند، ماده‌ای روغنی به نام سبوم را تولید می‌کنند. سبوم، پوست و موی سر را مرطوب می‌کند و جلوی خشک شدن آن را می‌گیرد، اما گاهی بنا به شرایطی، تولید بیش از حد این ماده در غدد سباسه، منجر به چرب شدن موها می‌شود.

یکی دیگر از عوامل چرب شدن موها؛ دست‌ها، شانه و برس آلوده هستند که تماس آنها با سر، موجب چربی بیشتر پوست و مو خواهد شد. موهای چرب پس از استحمام و شستشو تا چند ساعت وضعیت عادی دارند ولی مدتی پس از آن موها به هم می‌چسبند و در نگاه برق می‌زنند. البته پس از گذشت مدتی با تجمع رسوبات چرب روی موها حالت مات و کدر پیدا می‌کنند. برخی داروها مثل سایمتیدین و متیل دو پا ممکن است حالتی شبیه به چربی پوست سر همراه با شوره و خارش ایجاد کنند. در بعضی موارد چربی زیاد پوست سر می‌تواند همراه با اختلالات غدد داخلی مثل فعالیت زیاد غدد فوق‌کلیوی یا مشکلات تخمدان باشد.

برس کشیدن بیش از حد موها نیز می‌تواند منجر به چرب شدن زود به زود موها شود چراکه با تحریک زیاد پوست سر، سطوح سبوم را افزایش می‌دهد و باز هم موجب چرب شدن موها می‌شود. بنابراین در برس کشیدن موها زیاده‌روی نکنید و هر چند وقت یکبار حتما برس و شانه‌های خود را با آب گرم و شامپو بشویید.

در صورت استفاده از شامپوهای مناسب که منجر به خشکی و آسیب مو نشود، اشکالی ندارد. برای نگهداری از موی چرب بهتر است ازشامپوهای مخصوص موی چرب استفاده شود و برای افزایش تاثیر پاک‌کنندگی شامپو باید به مدت 1 تا 3 دقیقه کف ماندگار ایجاد و سپس موها را با آب 40 تا 45 درجه سانتی‌گراد آبکشی کرد.

جواب 4 سال قبل توسط میشل (882 امتیاز)

سوال های مشابه

0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.32571 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.12211 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.15267 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.09164 بازدید
0 رأی
2 جواب میانگین بازدید روزانه 0.13236 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.14209 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.17260 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.09161 بازدید
0 رأی
2 جواب میانگین بازدید روزانه 0.18317 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.29523 بازدید
کانال تلگرام جواب یاب
...