چگونه پیش دیابت را کنترل کنیم؟

0 رأی
میانگین بازدید روزانه 1.141,063 بازدید

پیش دیابت چه تفاوتی با دیابت دارد؟

برای کنترل و جلوگیری از پیشرفتش باید چه کرد؟

سوال 2 سال قبل در تالار درمان و پزشکی توسط engineer (818 امتیاز)
برچسب گذاری مجدد در 2 سال قبل توسط Saeed Zarinfam

1 جواب

0 رأی

پیش دیابت به این معنی است که قند خون تان بالاست، اما نه آن قدر زیاد که بتوان آن را دیابت نوع دو نامید. برای درمان، مواد دارویی حاوی مخدر به اندازه ی کافی تضمین شده نیستند. مطالعاتی نشان داد که زمانی که پیش دیابت تشخیص داده شد، دارویی مثل متفورمین کمتر از یک شیوه ی زندگی صحیح موثر خواهد بود. بنابراین راه اصلی درمان این مشکل اصلاح شیوه زندگی خواهد بود.

مراقب وزن تان باشید: در اکثر موارد پیش دیابت به دنبال چاقی می آید. بنابراین به سادگی می توان با کاهش وزن اضافی از ابتلا به دیابت جلوگیری کرد. افراد مبتلا به پیش دیابت که بتوانند در طی شش ماه، 10 درصد از وزن بدن شان را کاهش دهند، در طی سه سال می توانند خطر ابتلا به دیابت را تا 85 درصد کاهش دهند.

سطح ویتامین د بدن تان را چک کنید: افراد مبتلا به پیش دیابت که سطح ویتامین د بدن شان کم است، نسبت به کسانی که از مکمل ویتامین دی استفاده می کنند، دو برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند. در بسیاری از موارد دیده شده است کسانی که از این ویتامین استفاده کرده اند ، سطح قند خون شان به حالت عادی بازگشته است.
هیچ دوز خاصی از این ویتامین وجود ندارد، بنابراین همه باید سطح این ویتامین را در بدن شان چک کنند (با یک آزمایش خون ساده).

حواس تان به تیروئید نیز باشد: سطوح پایین هورمون تیروئید در بدن، حتی به مقدار اندک، می تواند خطر پیشروی پیش دیابت به سمت دیابت را افزایش دهد، زیرا هورمون تیروئید به سوخت و ساز بدن (متابولیسم) کمک می کند و اگر متابولیسم کند شود، می تواند به افزایش وزن و حساسیت به انسولین ختم شود.

فعال باشید: ورزش منظم کلید رفع دیابت است، زیرا می تواند با کاهش وزن و سطح انسولین به شما کمک کند. نگران نباشید، اگر نمی توانید فعالیت های شدید ورزشی انجام دهید، باید بدانید پیاده روی سریع می تواند موثرتر از دویدن آهسته، سطح قند خون را در افراد پیش دیابت بهبود بخشد.

به طبخ غذا و چربی های مصرفی اهمیت دهید: افراد چاقی که طی یک سال از غذاهای آب پز، بخار پز و یا خورشتی استفاده می کنند، نسبت به آن هایی که از غذاهای کبابی و سرخ شده استفاده می کنند، کاهش بیشتری از مقاومت به انسولین و وزن را نشان داده اند، زیرا غذاهای پخته شده با حرارت خشک در نهایت محصولات گلیکوزیله شده تولید می کنند که به مقاومت به انسولین و همچنین التهاب در سراسر بدن منجر می شود.

از طرفی مصرف غذاهای حاوی چربی های غیراشباع مانند روغن های گیاهی، ماهی های چرب، دانه ها و آجیل ها  نیز ممکن است خطر ابتلا به پیش دیابت را کاهش دهد، به خصوص اگر جایگزین چربی های اشباع و کربوهیدرات ها شوند. مصرف مواد حاوی کربوهیدرات اشکالی ندارد، اما شما باید از مصرف نان سفید، ماکارونی سفید، کوکی ها و برنج سفید خودداری کنید که می تواند موجب پیشرفت پیش دیابت به سمت دیابت شوند.

مراقب آپنه ی خواب باشید: بسیاری از افراد مبتلا به پیش دیابت بدون آن که بدانند از آپنه ی خواب رنج می برند. استفاده از دستگاه CPAP  موقع خواب شب که فشار ثابت هوا را از طریق یک ماسک و لوله وارد بدن می کند و و راه های هوایی را باز می کند ، سطح قند خون و خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد. اگر خروپف می کنید و یا با وجود هفت تا هشت ساعت خواب شب هنوز هم احساس می کنید خوب استراحت نکرده اید، با یک پزشک گفتگو کنید تا مراقبت های لازم را انجام دهد.

به طور مرتب تحت بررسی پزشک باشید: اگر مبتلا به پیش دیابت هستید، باید هر سال از نظر دیابت مورد بررسی قرار بگیرید. علاوه بر این، پزشک تان باید هر بار شما را از نظر بیماری های قلبی، فشار خون و کلسترول خون بالا چک کند.

جواب 2 سال قبل توسط sina-z (1,202 امتیاز)

سوال های مشابه

0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.35133 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.6226 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.41205 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.35172 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 1.231,218 بازدید
سوال 2 سال قبل در تالار درمان و پزشکی توسط سلطانی (1,007 امتیاز)
0 رأی
2 جواب میانگین بازدید روزانه 0.16148 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.16156 بازدید
+1 رأی
2 جواب میانگین بازدید روزانه 0.47160 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.35278 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.0867 بازدید
کانال تلگرام جواب یاب
...