از لامپ کم مصرف استفاده کنیم یا نه؟

0 رأی
میانگین بازدید روزانه 0.14256 بازدید

آیا ادعاهایی که مبنی بر سرطان زا بودن لامپهای کم مصرف بخاطر وجود بخار جیوه و نشتی از این لامپها است صحت دارد؟ و اینکه این لامپها باعث ضعف بینایی میشوند؟

سوال 4 سال قبل در تالار علم و دانش توسط saeedd (2,157 امتیاز)
ویرایش 4 سال قبل توسط Saeed Zarinfam

2 جواب

+1 رأی

برخي از کارشناسان معتقدند اگر از اين لامپ ها به درستي استفاده نشود همانند بمب هاي کوچک شيميايي در خانه و حتي در زباله ها عمل مي‌کنند.لامپ های فلورسنت و لامپ های فلورسنت فشرده (کم مصرف امروزی) بر پایه فناوری فلورسنس و تغییر طول موج نور ساخته شده اند و در واقع نور حاصل از آن ها ناشی از تخلیه الکتریکی بخار جیوه می باشد که به صورت پرتوهای مضر ماوراء بنفش تولید می شود.لذا دو عنصر مهم تشکیل دهنده این لامپ ها – که همان پرتوهای ماوراء بنفش و بخار جیوه می باشند – می توانند با توجه به خواص فیزیکی و شیمیایی خود برای انسان ضررهایی به همراه داشته باشند.باید بدانید که عنصر جیوه و به تبع آن بخار جیوه یکی از عناصر سرطان زا و سمی در طبیعت هستند که عدم رعایت احتیاط در برخورد با آن ها می تواند خطرات ناگواری را پیش رو داشته باشد.همینطور نور ماوراء بنفش حاصل از تخلیه الکتریکی این گاز می تواند تاثیراتی بر پیشرفت شکل گیری سرطان داشته باشد

برای استفاده از این لامپ ها باید به نکاتی توجه کرد که عبارتند از :ابتدا باید تلاش نمود از شکستن احتمالی لامپ تا جای ممکن جلوگیری به عمل آورد.به عنوان مثال باید در محیط هایی که احتمال شکست لامپ وجود دارد یا به گونه ای با کودکان در ارتباط است ، از چراغ های دارای حفاظ استفاده کرد ، همینطور تا جای ممکن این لامپ ها را در ارتفاع و دور از دسترس کودکان قرار داد.همچنین در مکان های متحرک (هم چون محیط قطار) سعی شود که لامپ ها بوسیله حفاظی شیشه ای یا پلاستیکی پوشانده شوند که در صورت شکست از نشر مواد جلوگیری شود.

هنگام تعویض لامپ فلورسنت فشرده (نوع به اصطلاح کم مصرف این لامپ ها) دقت نمود که حتی الامکان از تماس دست با قسمت شیشه ای جلوگیری کرد.همچنین استفاده از لامپ های با کیفیت و معتبر باعث می شود خطر شکست لامپ کمتر باشد.باید دقت کرد که از اعمال فشار زیاد هنگام تعویض این لامپ ها خودداری کرد و به این منظور از پاتروم ها و چراغ های استاندارد استفاده نمود.برخی چراغ ها و خصوصا لوسترهای موجود بگونه ای غیر استاندارد طراحی شده اند که تعویض لامپ از طریق قسمت پلاستیکی آن مشکل و یا غیر ممکن است.

  باید دقت نمود به هنگام حمل و نقل ان لامپ ها ، به هیچ وجه حفاظ کارتونی مربوطه را از لامپ جدا نکرد ، همینطور تا جای ممکن لامپ های نو و یا غیر قابل استفاده را درون یک پاکت پلاستیکی دربسته و یا چیزی مشابه قرار داد تا در صورت شکست کمترین انتقال بخارجیوه به بیرون صورت بپذیرد.

در برخی کشورهای غربی سامانه ای مخصوص جمع آوری و احیاء این لامپ ها ایجاد گردیده است.هرچند که هنوز در کشور ما چنین سامانه ای وجود ندارد،لیکن سعی شود تا جای ممکن لامپ های فرسوده به صورت مطمئنی به محل های دریافت زباله های خشک تحویل داده شوند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید.

http://www.rampoozeh.blogfa.com

جواب 4 سال قبل توسط صبا شکیبا (743 امتیاز)
+1 رأی
با سلام

 اصلا نه. هرگز . این لامپ ها در موسسه امریکایی  مورد ازمایش قرار گرفته و نشان از اثر مشابه با پر توی ماورا< بنفش دارد که عامل اصلی سرطان است . گاز به کار رفته در نوع ایرانی این محصول سمی است و حتی از روی شیشه لامپ نیز بهتر است لمس نگردد. این نور به دلیل رنگ باعث کاهش بینایی می شود.

متاسفانه به دلیل برخی از موارد نمی توانم منبع بدهم اما پیگیری صحت حرفم را در تحقیقات کشورهای ژاپن و امریکا و قوانین می توان دید.
جواب 4 سال قبل توسط سوزان (2,461 امتیاز)
چی بگه آدم! پس از یه طرف جمعیتو ازدیاد میکنن و از طرف دیگه با لامپ میکشن!
امان از سیاست همش به دلیل فروش دارو و کالاست. جون مردم که مهم نیست.البته انصافا بعضیا.

سوال های مشابه

+1 رأی
0 جواب میانگین بازدید روزانه 0.07131 بازدید
سوال 5 سال قبل در تالار علم و دانش توسط amin181a (30 امتیاز)
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.15142 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.661,257 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 2.864,308 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.19394 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.18396 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.2650 بازدید
+1 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 2.775,383 بازدید
کانال تلگرام جواب یاب
...