شناسه شبا چیست و چه کاربردی دارد؟

0 رأی
میانگین بازدید روزانه 0.4912 بازدید
شناسه شبا چیست و چه کاربردی دارد؟
سوال 6 سال قبل در تالار بازار و اقتصاد توسط sina-z (1,302 امتیاز)

1 جواب

+2 رأی
 
بهترین جواب

شبا چيست ؟

شناسه حساب بانکي ايران که به اختصار ً شبا  ً ناميده مي شود ، شماره اي است 24 رقمي که يک حساب بانکي را به صورت منحصر به فرد در تمام نظام بانکي ايران مشخص مي کند .

مزاياي شبا :

ً شبا  ً جايگزين شماره حساب هاي فعلي نمي شود ، بلکه به عنوان يک شماره ي استاندارد در کنار آن ها قرار مي گيرد .

براي هر حسابي که داريد ، مي توانيد يک ً شبا  ً ي مخصوص به آن حساب دريافت کنيد . ً شبا  ً براي انواع حساب ها مانند جاري ، سپرده ، تسهيلات ، و نظاير آن مي تواند مورد استفاده قرار گيرد . وجود ً شبا  ً مزاياي زير را براي مشتريان و بانک دربر دارد :

1-  ً شبا  ً تمام اطلاعات يک شماره حساب معمولي را دارد . با دانستن شبا مي توانيد وجه را به آن منتقل کرده يا از طريق آن پول دريافت کنيد ، بدون اين که نگران ساير جزئيات حساب باشيد .

2 - براي حواله هايي که از شبا در آنها استفاده مي شود ، نياز به دانستن ، ذکر و کنترل هيچگونه اطلاعاتي نظير نام بانک ، نام يا کد شعبه ، شماره حساب ، نوع حساب و درگيري با کدهاي مختلف و گوناگون نداريد .

تمامي اين داده ها در شبا وجود دارد .

3 - اگر اشتباه يا سهوي در ورود شبا پيش آيد ، سامانه هاي بانکي از اشتباه مشتري ( در اعلام شبا ) يا متصدي بانک ( در ورود اطلاعات شبا ) آگاه شده و آن را گزارش مي کنند . به اين معني که اگر مشتري يا متصدي بانک يک يا چند رقم از شبا را به اشتباه وارد کند ، سيستم با کنترل محتواي شبا به او اعلام مي کند که اشتباهي رخ داده است و بايد ً شبا  ً ي وارد شده مجددا کنترل شود .

اين ساز و کار شبا امکان خطاي مشتري و متصدي بانک در ورود اطلاعات حساب و ارسال وجه به حساب هاي ديگر را تا حد بسيار زيادي کاهش مي دهد .

4 - سامانه هاي حواله الکترونيکي کشور ً ساتنا  ً و ً پايا  ً بر اساس شبا فعاليت مي نمايند، بنابراين دانستن ً شبا  ً ي حساب براي انجام حواله بين بانکها براي همه مشتريان بانک ها ضرورت دارد .

با تشکر از bank.ir

جواب 6 سال قبل توسط shahabi175 (920 امتیاز)
انتخاب شده در 6 سال قبل توسط sina-z

سوال های مشابه

0 رأی
2 جواب میانگین بازدید روزانه 0.38577 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.16244 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 6.475,999 بازدید
0 رأی
0 جواب میانگین بازدید روزانه 0.3726 بازدید
+1 رأی
0 جواب میانگین بازدید روزانه 0.2656 بازدید
0 رأی
0 جواب میانگین بازدید روزانه 0.43100 بازدید
+1 رأی
0 جواب میانگین بازدید روزانه 2.291,541 بازدید
کانال تلگرام جواب یاب
...