چای داغ چه اندازه در سرطان مری تاثیر دارد؟

+1 رأی
میانگین بازدید روزانه 0.26454 بازدید

در جایی شنیدم چای داغ باعث سرطان مری می شود. چقدر داغ بودن باعث سرطان مری می شود؟

سوال 4 سال قبل در تالار تغذیه و سلامت توسط میشل (862 امتیاز)
تغییر تالار 2 سال قبل توسط Saeed Zarinfam

2 جواب

+2 رأی
 
بهترین جواب

چای خیلی داغ ننوشید، سرطان زاست

بر اساس نتایج تازه ترین تحقیقات دانشمندان کشورمان، نوشیدن چای بسیار داغ خطر ابتلا به انواع سرطانهای ناحیه حلق و حنجره را افزایش می دهد.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از تازه ترین شماره نشریه پزشکی لانست که روز جمعه در انگلیس منتشر شد، نتایج تحقیقات پژوهشگران ایرانی نشان می دهد افرادی که عادت دارند چای بسیار داغ بنوشند، در مقایسه با افرادی که نوشیدن چای خنکتر را ترجیح می دهند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطانهای مری و حنجره قرار دارند.

دانشمندان ابتلا به سرطان مری را به ویژه به استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی نسبت می دهند ولی مصرف نوشیدنی های داغ نیز به علت لطمه زدن به بافت گلو، یکی از عوامل خطرآفرین محسوب می شود.

به نوشته این نشریه گروهی از پژوهشگران ایرانی به منظور یافتن اطلاعات بیشتر، به استان گلستان ایران رفتند که یکی از بالاترین آمار ابتلا به سرطانهای مری و حنجره را در جهان دارد. ساکنان استان گلستان به نوشیدن چای داغ عادت دارند. گفته می شود مردم گلستان در روز بیش از یک لیتر چای می نوشند ولی آمار استعمال سیگار در این منطقه کمتر است.

در این تحقیق گروهی از پژوهشگران مرکز تحقیقات بیماریهای گوارشی در دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران به سرپرستی دکتر رضا ملک زاده، 300 تن از افراد مبتلا به سرطانهای گلو را در استان گلستان مورد بررسی قرار دادند و وضعیت آنها را با گروهی متشکل از570 تن از افراد سالم ساکن منطقه مقایسه کردند.

در این تحقیق مشخص شد احتمال ابتلا به سرطانهای ناحیه گلو در افرادی که چای داغ با درجه حرارت بین 65 تا 69 درجه سانتیگراد مصرف می کنند، در مقایسه با افرادی که چای را ولرم یا به اصطلاح نیم گرم، با درجه حرارت 65 سانتیگراد به پایین مصرف می نوشند، تا دو برابر افزایش می یابد.

همچنین نوشیدن چای خیلی داغ با درجه حرارت دست کم 70 درجه سانتیگراد، در مقایسه با نوشیدن چای نیم گرم، خطر ابتلا به سرطان های گلو را تا هشت برابر افزایش می دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه نشریه لانست ضمن چاپ نتایج مطالعه در ایران نوشت این تحقیقات، شواهد قبلی را دال بر اینکه نوشیدن مایعات داغ موجب تخریب مخاط پوششی گلو و در نتیجه ابتلا به سرطان می شود، تایید می کند با این همه جزئیات آن هنوز مشخص نشده است.

با این همه دانشمندان تاکید می کنند جایی برای نگرانی وجود ندارد زیرا بیشتر مردم عادت دارند چای را با درجه حرارت نیم گرم بنوشند. نتایج تحقیقات قبلی در انگلیس نشان داد میانگین دمایی که مردم این کشور ترجیح می دهند چای خود را بنوشند، بین 56 تا 60 درجه سانتیگراد است.

پژوهشگران توصیه می کنند افرادی که بشدت عادت به نوشیدن چای دارند، قبل از نوشیدن چای داغی که تازه در فنجان ریخته شده است، دست کم چهار دقیقه صبر کنند. نتایج مطالعات همچنین نشان می دهد بین حجم چایی که نوشیده می شود و خطر ابتلا به سرطان، رابطه ای وجود ندارد. در این بررسی همچنین خطر ناشی از مصرف قهوه داغ یا دیگر انواع نوشیدنی داغ، ارزیابی نشده است.

جواب 3 سال قبل توسط saeedd (2,147 امتیاز)
انتخاب شده در 3 سال قبل توسط میشل
+2 رأی
سلام دوست عزیز میشل

جواب این سوال خیلی ساده است

هر موقع ک داشتی چایی میخوردی و یه دفعه گفتی آی سوختم

همون موقع است ک اگه ادامه به خوردن بدی باعث سرطان مری میشه

چایی نوش جان
جواب 4 سال قبل توسط acmostafa (1,145 امتیاز)

سوال های مشابه

0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 1.161,159 بازدید
+1 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.92708 بازدید
0 رأی
2 جواب میانگین بازدید روزانه 0.0986 بازدید
0 رأی
2 جواب میانگین بازدید روزانه 0.15142 بازدید
+1 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.41964 بازدید
سوال 6 سال قبل در تالار گوناگون توسط میشل (862 امتیاز)
+1 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.41969 بازدید
+3 رأی
2 جواب میانگین بازدید روزانه 8.4619,905 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.19139 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.22158 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.24195 بازدید
کانال تلگرام جواب یاب
...