مقایسه دنیای فعلی جاوا اسکریپت با java و آینده آنها؟

+3 رأی
میانگین بازدید روزانه 0.531,106 بازدید

منظور همون ExpressJS, AngularJS, NodeJSو ...... است خوب حقیقت من اسمشو می ذارم داعش اسکریپت !! ببخشید شوخی کردم  حقیقت ماجرا جاوا بی همتاس ولی جاوا اسکریپت روز به روز از اون حالت یک نواختی بیرون اومده و الان همه کد های که نوشته می شه برای موبایل ، دسکتاپ Cross Platform و قوت اصلی اون هم فعلا وب ، دقیقا چیزی که خود جاوا باعث شد جمله

"Write Once Run any Where" همیشه کنارش باشه و یک مزیت منحصر به فرد برای این زبان حتی Python هم در این محدودیت داره ولی JavaSctipt , Java در زمان فعلی خصوصیت کاملا شبیه به هم دارند .ببخشید متنم زیاد شد خواستم بگم که چرا کنحکاوم عکس زیر همه چیز رو واضح تر می کنه :

به نظر شما JavaScript در آینده رقیب Java می شود آیا پیشرفتی که داشته مستحقه این توجه است ؟

edit:

سوال 5 سال قبل در تالار برنامه نویسی توسط hosseini (1,852 امتیاز)
ویرایش 5 سال قبل توسط hosseini
لطفا اگر دوستان دیگری هم در این زمینه گفته ای هست که جا افتاده بگن استفاده کنیم

1 جواب

+3 رأی
 
بهترین جواب

اگر بخواهیم بدور از تعصب صحبت کنیم جواب سوال شما بله است، یعنی در آینده نزدیک جاوااسکریپت نه تنها رقیب سرسختی برای جاوا خواهد بود بلکه امکان دارد از جاوا جلو هم بزند.

برتری های جاوااسکریپت که باعث شده جواب من بله باشد:

  • جاوااسکریپت متعلق به شرکت خاصی نیست و به همین دلیل حتی شرکت هایی که با هم رقابت دارند (گوگل، مایکروسافت، اپل و ...) نیز بر سر جاوااسکریپت توافق دارند.
  • فرایند استاندارد سازی پیاده سازی های مختلف جاوااسکریپت چه در مرورگر ها و چه در سایر جا ها خیلی خوب جلو رفته و دارای ساختار و نظام خوبی است.
  • شرکت ها و گروه های زیادی بر روی جاوااسکریپت سرمایه گذاری کرده اند که این سبب رشد تصاعدی این زبان چه از نظر library و چه performance و ... شده است.
  • جاوااسکریپت زبان استاندارد توسعه سمت کلاینت وب است و توسعه دهندگان ترجیح می دهند برای توسعه frontend و backend برنامه های تحت وب یک زبان برنامه نوسی یاد بگیرند تا اینکه دو زبان برنامه نویسی یاد بگیرند (در سمت frontend با جاوااسکریپت کد بزنند و در سمت backend با جاوا یا پایتون یا ...).
  • اینکه شما یک زبان برنامه نوسی بلد باشید و بتوانید با آن هم برنامه دسکتاپ بنویسید و هم برنامه تحت وب و هم برنامه موبایل و ... همیشه وسوسه کننده بوده است.

اما جاوااسکریپت در حال حاضر مشکلاتی دارد که برای رسیدن به جایگاه گفته شده حتما باید برای آنها فکری بکند:

  • مشکلاتی که در سینتکس و امکانات جاوااسکریپت وجود دارد (مانند وراثت و ...) که باعث می شود با بالا رفتن تعداد خط کد، فهمیدن و نگهداری آن دشوار شود (به نظر می رسد در نسخه های آتی جاوااسکریپت فکری برای آن شده است).
  • برای رقابت با زبان هایی مانند جاوا، جاوااسکریپت باید performance خود را بهبود دهد.
  • ابزار های برنامه نویسی و همچنین firmware های موجود برای جاوااسکریپت باید کاملتر و بالغتر شوند.
جواب 5 سال قبل توسط Saeed Zarinfam (707 امتیاز)
انتخاب شده در 5 سال قبل توسط hosseini
در ادامه بله باید فکری برای مدیریت هر چه بهتر کد ها هم فایل ها و هم syntax شود آزار دهندس و اینکه بحث و ابزار برای Debugging و بحث Clean Code فکری بشه ولی با این حال شرکت های بزرگی مثل Linkdin که علام کرده که برای Performance از Node کمک میکیرد و Yahoo هم زبان Php رو کنار گذاشته و Node را زبان رسمی این سایت معرفی کرده با اینکه ۳ یا ۴ سالی نیست که از این انقلاب میگذره پیشرفت غیرقابل تصوری داشته است.
خیلی ممنون از جوابتون عالی بود

سوال های مشابه

+2 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.711,773 بازدید
0 رأی
0 جواب میانگین بازدید روزانه 0.1875 بازدید
0 رأی
0 جواب میانگین بازدید روزانه 0.1589 بازدید
+1 رأی
0 جواب میانگین بازدید روزانه 0.1120 بازدید
+2 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.06166 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.64261 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.3125 بازدید
+1 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.3335 بازدید
+1 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.17272 بازدید
+1 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.09162 بازدید
کانال تلگرام جواب یاب
...