علت خواب آلودگی بعد از ظهر ها چیست ؟

+1 رأی
میانگین بازدید روزانه 1.664,520 بازدید
چرا بعد از ظهر ها اغلب احساس خواب آلودگی دست می دهد و برای مقابله با آن باید چه کرد؟
سوال 7 سال قبل در تالار گوناگون توسط mp (6,987 امتیاز)
ویرایش 7 سال قبل توسط Saeed Zarinfam

2 جواب

+2 رأی
 
بهترین جواب
کلا پزشکان معتقدند به دو دلیل این مورد روی میده :

۱- غذای چرب و سنگین و کاهش اکسیژن خون  2- تغییرات در PH خون

در مورد اول بیشتر افراد در وعده ناهار غذاهای سنگین و چرب می خوریم که حجم آن هم کم نیست. به همین علت وقتی این غذاها وارد روده می شوند، خون بیشتری روانه این قسمت از بدن می شود تا این همه مواد غذایی سنگین را هضم کند. به طور طبیعی پس از این که خون بیشتری وارد دستگاه گوارش و روده ها می گردد، از حجم خونی که به مغز وارد می شود کاسته خواهد شد و به همین جهت میزان اکسیژن در مغز پایین خواهد آمد و همین باعث می شود احساس خستگی کنیم.

در مورد دوم در طی فرآیند هضم غذا اسید بیشتری در خون ترشح می شود که PH خون را تغییر داده آن را آلکالین می کند. همین آلکالینه شدن خون هم می تواند باعث خواب آلود شدن ما شود. اگر خوب دقت کنید متوجه خواهید شد که وقتی غذاهای بسیار شیرین و دارای کربوهیدرات زیاد می خورید، این حالت خواب آلودگی و سُستی بیشتر خواهد شد.

این غذاها قند خون را به یکباره بالا می برند و همین باعث می شود که پانکراس (لوزالمعده) مقدار زیادی انسولین ترشح کند. این مقدار فراوان انسولین، پروتئینی به نام «تریپتوفان» را به سوی مغز می راند و این ماده در مغز به سروتونین تبدیل می شود. این ماده ی شیمیایی که مسئولیت رساندن پیام های عصبی از یک سلول عصبی به دیگری را بر عهده دارد، در شکل گیری فرآیند خواب هم نقش مهمی ایفا می کند. وقتی میزان این ماده در مغز افزایش می یابد، ما خواب آلود می شویم.

راه حل : یک پیاده روی کوتاه پس از ناهار به کاهش این خواب آلودگی و سُستی کمک می کند.

نوشیدنی های کافئین دار کمتر بنوشید.

در وعده ناهار کمتر غذا بخورید. صبحانه ای حاوی غذاهای پرپروتئین بخورید و به عنوان میان وعده یک خوراکی سبک و مفید مانند میوه یا ماست کم چرب میل کنید و وعده ناهار را مختصر صرف کنید. با این کار سطح قند خون متعادل می ماند و از ترشح بیش از حد انسولین جلوگیری خواهد شد.

یک راه حل مفید دیگر این است که مراقب غذا خوردن خود باشید. از خوردن غذاهایی مانند سیب زمینی، برنج، نان به مقدار زیاد یا پاستا به عنوان ناهار و همچنین از خوردن دسرهای دارای قندهای ساده مانند شیرینی، شکلات و بستنی خودداری کنید. این خوراکی ها دارای قندهای ساده هستند که خوردنشان با بالا بردن ناگهانی قند خون موجب ترشح زیاد انسولین در خون، افزایش میزان ترشح سروتونین در مغز و در نهایت خواب آلودگی شما می شود
جواب 7 سال قبل توسط رونین (7,848 امتیاز)
انتخاب شده در 7 سال قبل توسط mp
+1 رأی
در ادامه توضیحات خوبی که آمده، لازم است اضافه کنم بهتر است برای رفع خواب آلودگی به جای خوردن مواد کافئین دار و شیرینیجات،که در نهایت موجب چاقی می شود، از مواد پروتئینی که مغز شما بسیار برای حفظ هشیاری بدان نیاز داد استفاده نمایید
جواب 7 سال قبل توسط mp (6,987 امتیاز)
چجور مواد پروتئینی؟ مثال بزنید لطفا

سوال های مشابه

0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.32630 بازدید
+3 رأی
5 جواب میانگین بازدید روزانه 0.22665 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.1189 بازدید
+1 رأی
2 جواب میانگین بازدید روزانه 0.3825 بازدید
+1 رأی
3 جواب میانگین بازدید روزانه 1.715,656 بازدید
+3 رأی
2 جواب میانگین بازدید روزانه 5.6118,708 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.16293 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.08130 بازدید
+1 رأی
4 جواب میانگین بازدید روزانه 0.21571 بازدید
+1 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.1340 بازدید
سوال 10 ماه قبل در تالار ورزش توسط S1395 (5 امتیاز)
کانال تلگرام جواب یاب
...