چه شغل هایی جزء مشاغل سخت حساب می شوند و بازنشستگی زود هنگام دارند؟

+2 رأی
میانگین بازدید روزانه 17.9639,766 بازدید

لیست مشاغل سخت که شامل بازنشستگی زود هنگام با سابقه بیمه کمتر از 30 سال می شوند را چگونه می توانم بدانم؟

سوال 6 سال قبل در تالار گوناگون توسط میشل (857 امتیاز)

3 جواب

+2 رأی
 
بهترین جواب

با سلام تشخیص مشاغل سخت و زیان آور بودن نوع کار به عهده کمیته ماده 8 آیین نامه کارهای سخت و زیان آور است گفت : مهمترین کارهای سخت و زیان آور شناخته شده شامل : کار در معادن ؛ که ایجاب می نماید کارگران در تونلها و راهروهای سرپوشیده به استخراج بپردازند - کار استخراج ؛ شامل جدا کردن و منفجر ساختن مواد از سطح کار ، حمل مواد و عملیات مربوط به انفجار و انجام امور تأسیسات داخل معدن – حفر قنات ، چاه فاضلاب و کار در مخازن سربسته – تخلیه و حمل مواد مذاب از کوره به نحوی که کارگر در معرض مستقیم حرارت یا بخار زیان آور کوره باشد – حمل و دفن زباله شهری ، کار در کارگاههای دباغی و گندآبروها – کار مستمر در طویله ، اسطبل و سالن های پرورش طیور – کار مستمر در فضای باز و ارتفاع بیش از 5 متر بر روی دکلها ، اتاقکهای متحرک ، داربست و اسکلت ها -کار مستمر بر روی خطوط و پستهای انتقال برق با فشار 63 کیلو وات به بالا – مشاغل شن پاشی ، پخت آسفالت دستی ، قیر پاشی و مالچ پاشی – جوشکاری در داخل مخزن - کار مستمر با اشعه های زیان آور مانند رادیو اکتیو – کار در محل هایی با فشار محیط بیش از حد طبیعی مانند غواصی – کار مستمر در محیطهایی که با وجود رعایت ایمنی موجبات بروز بیماریهای گوشی را سبب می گردد – سمپاشی باغها ، مزارع ، اماکن پرورش دام و طیور – تولید و ترکیب سموم و حشره کشها و کار با وسایل دارای ارتعاش زیان آور است . وی در پاسخ به سؤالی که آیا خبرنگاری هم جزء کارهای سخت و زیان آور محسوب می شود گفت : بر اساس آیین نامه اجرایی سه شغل ؛ خبرنگاری ، کار در ندامتگاه و همچنین کار در بیمارستانهای روانی نیز جزء مشاغل سخت و زیان آور محسوب می شوند.

جواب 3 سال قبل توسط سوزان (2,461 امتیاز)
انتخاب شده در 3 سال قبل توسط میشل
+1 رأی

شما می توانید با جستجوی آیین نامه مشاغل سخت در سایت رسمی اداره کل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان خود از شرایط این مشاغل آگاه شوید. 

جواب 6 سال قبل توسط mp (6,947 امتیاز)
ویرایش 1 سال قبل توسط Saeed Zarinfam
می توانید لینک مورد نظر را نیز بگذارید.
دانلود  آیین نامه های کارهای سخت و زیان آور    آیین نامه های کارهای سخت و زیان آور
http://bazresikar.mcls.gov.ir/icm_content/media/image/2012/09/19646_orig.pdf
+1 رأی

مشاغل سخت و زیان‌آور به کارهایی گفته می‌شود که در آنها عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار استاندارد نبوده و در اثر کار کردن فرد بیمه شده، تنشی به مراتب بالاتر از ظرفیت‌های طبیعی جسمی یا روحی در او ایجاد می‌گردد که نتیجه آن می‌تواند بیماری و یا عوارض جسمی و روحی باشد.

مشاغل سخت و زیان‌آور به دو دسته تقسیم می‌شوند:

(الف) مشاغلی که سختی و زیان‌آور بودن در ذات آنها نیست. به عبارت دیگر مشاغلی که صفت سخت و زیان‌آوری با ماهیت آن شغل وابستگی دارد اما اگر کارفرما تمهیدات بهداشتی، ایمنی و تدابیر فنی مناسب را فراهم نماید، می‌توان سختی و زیان‌آوری آنها را حذف کرد مثل تراشکاری، جوشکاری و...

(ب) مشاغلی که به صورت ذاتی سخت و زیان‌آورند و با به کارگیری تمهیدات بهداشتی، ایمنی و تدابیر فنی از سوی کارفرما، صفت سخت و زیان‌آوری کاهش یافته اما همچنان سخت و زیان‌آوری آنها حفظ می‌شود مثل غواصی، کار در معادن و.... در خصوص این مشاغل کار و یا تماس مستمر مورد نظر است، در نتیجه مشاغل مدیریتی، سرپرستی، پشتیبانی، خدماتی، اداری، کارشناسی، نظارتی و نظایر آنها که به صورت مستمر در محیط آن شغل قرار ندارند، در این دسته قرار نمی‌گیرند و جزء مشاغل سخت نخواهند بود. بجز کارهایی که در معرض پرتوهای یونساز و مواد رادیواکتیو هستند و به تشخیص سازمان انرژی اتمی باید از قانون حفاظت در برابر اشعه تبعیت نمایند.

مشاهده کامل مطلب...

جواب 2 ماه قبل توسط زهرا فرهانی (58 امتیاز)

سوال های مشابه

0 رأی
0 جواب میانگین بازدید روزانه 0.29164 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 2.484,172 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.68429 بازدید
+1 رأی
2 جواب میانگین بازدید روزانه 4.139,208 بازدید
+1 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.22318 بازدید
0 رأی
0 جواب میانگین بازدید روزانه 0.3639 بازدید
0 رأی
0 جواب میانگین بازدید روزانه 1.89983 بازدید
0 رأی
0 جواب میانگین بازدید روزانه 0.59102 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 1.37667 بازدید
کانال تلگرام جواب یاب
...