0 امتیاز
قبل در درمان و پزشکی توسط (882 امتیاز)

سینوزیت چگونه بوجود می آید؟

1 پاسخ

+1 امتیاز
قبل توسط (115 امتیاز)
سینوزیت شامل ورم و التهاب مخاط سینوس*های اطراف بینی در اثر عوامل مختلف است.
در حالت عادی ترشحات داخل سینوس*ها به درون فضای بینی تخلیه می*شود و در هنگام ابتلا به سرماخوردگی و یا حساسیت، سینوس*ها ملتهب شده و در تخلیه ترشحات خود دچار مشکل می*شوند. این وضعیت می*تواند باعث احتقان و سپس عفونت سینوس شود. در هر حال اگر غشاء مخاطی حفره بینی و سینوس*ها متورم شود، می*توانند باعث انسداد در مسیر خروج ترشحات مخاطی شود. در سینوس*هایی که ترشحات آنها نتوانند تخلیه شوند، امکان رشد باکتریها و قارچها بیشتر می*شود.

کارشناسان مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا در مقاله جدیدی درباره این بیماری خاطرنشان کردند: اکثر سرماخوردگی*ها با عامل ویروس پس از چند روز برطرف می*شوند. اما اگر سینوس*ها ملتهب شوند، علائم دیگری مانند سردرد و یا تورم دردناک در ناحیه صورت ایجاد می*شود.

به گزارش پایگاه اینترنتی مدگورو، اگر از زمان شروع سینوزیت چند روز گذشته باشد، آن را سینوزیت حاد می*گوییم و اگر این عارضه طولانی*تر شود سینوزیت مزمن نامیده می*شود.

آمارها نشان می*دهد که در انگلیس سینوزیت حاد، شایع است. در این کشور از هر 1000 نفر حدود سه نفر به این بیماری مبتلا می*شوند. سینوزیت مزمن شیوع کمتری دارد و یک نفر از هر هزار نفر را مبتلا می*کند. کودکان زیر یک سال معمولا مبتلا به سینوزیت نمی*شوند زیرا سینوس*های آنها بطور کامل تشکیل نشده است ولی در سایر سنین تمام افراد ممکن است به سینوزیت مبتلا شوند. بنابراین سرماخوردگی و عفونت*های ویروسی حاد، شایع*ترین علت ایجاد کننده سینوزیت هستند.

به گفته پزشکان، برای درمان سینوزیت مزمن در ابتدا آنتی*بیوتیک*ها تجویز می*شوند. اگر درمان با آنتی*بیوتیک موثرواقع نشود، اسپری*های استروئیدی ممکن است برای بهبود ورم و آنتی*هیستامین*ها برای بهبود واکنش*های آلرژیک تجویز شوند. البته آنتی*هیستامین*ها می*توانند موجب ترشح مخاط خشک و غلیظ شوند. در حالت*های شدید نیز ممکن است جراحی برای برطرف کردن گرفتگی حاد سینوس*ها صورت گیرد.

سوالات مشابه

0 امتیاز
1 پاسخ 524 بازدید
سوال شده 10 سال قبل در درمان و پزشکی توسط mp (7.0هزار امتیاز)
0 امتیاز
2 پاسخ 800 بازدید
0 امتیاز
1 پاسخ 1.2هزار بازدید
+1 امتیاز
4 پاسخ 1.4هزار بازدید
+2 امتیاز
5 پاسخ 2.3هزار بازدید
0 امتیاز
2 پاسخ 546 بازدید
0 امتیاز
1 پاسخ 1.8هزار بازدید
0 امتیاز
1 پاسخ 511 بازدید
0 امتیاز
2 پاسخ 1.3هزار بازدید
...