ایرانیان با توجه به چه کتابی خط میخی رو ترجمه کرده اند آیا کتاب هست؟

0 رأی
میانگین بازدید روزانه 0.06152 بازدید

این همه کتاب هست که خط میخی رو ترجمه کرده اولین که همشون مطمئنم اشتباست اما بالاخره یه کتابی بوده که از طریق اون ایرانیان و یا دیگر انسان ها تونستن با توجه به اون خط میخی رو ترجمه کنن اگه میتونین یه توضی کوچولویی ازش بدین و اگه میشه اسم اون کتاب رو هم بهم بدین.

ممنونم خدانگهدار

سوال 6 سال قبل در تالار کامپیوتر و اینترنت توسط soheil0077 (184 امتیاز)
ویرایش 6 سال قبل توسط Saeed Zarinfam

1 جواب

+1 رأی

در کتاب پیشینیان چنین آمده همی :

در سال 1802، گئورگ گروتفند، استاد زبان يوناني در دانشگاه گوتينگن، به فرهنگستان آن شهر اطلاع داد كه چگونه مدت چندين سال بر روي نوشته‌هاي خط ميخي ايران باستاني كار كرده و توانسته هشت حرف، از چهل و دو حرفي كه در آن نوشته‌ها وجود داشته، را تشخيص دهد و، از آن‌رو، نام سه شاه را در آنها بخواند. تا سال 1835 پيشرفتي در اين امر صورت نگرفت. در آن سال، راولينسن، يكي از كارمندان سفارت انگلستان در ايران، بدون آگاهي از كارهاي گروتفند، توانست نام سه شاه – هيشتاسپ و داريوش و خشيارشا – را در كتيبه‌اي به خط فارسي باستاني كه مشتق از ميخي بابلي بود بخواند؛ پس از آن، از روي همين سه نام، تمام آن كتيبه را خواند. ولي اين خط، خط بابلي نبود؛ كار ديگري كه بر راولينسن لازم مي‌آمد آن بود كه مانند شامپوليون سنگ رشيدي پيدا كند؛ يعني به كتيبه‌اي دست يابد كه با دو خط فارسي باستاني و بابلي نوشته شده باشد. چنين سنگ نوشته‌اي را در ارتفاع صد متري بر سينة كوه بيستون، در محل دور از دسترسي يافت: داريوش اول دستور داده بود كه سنگتراشان شرح جنگها و پيروزيهايش را به سه زبان فارسي و آشوري و بابلي بر سينة كوه نقش كنند، و اين نقش همان بود كه توجه راولينسن را به خود جلب كرد. مدت چندين روز وي براي خواندن و گرده‌برداري از آن جان خود را به معرض خطر انداخت و غالباً خود را به ريسماني مي‌آويخت و با دقت كامل حروف را استنساخ مي‌كرد، يا با خمير نرمي از آنها نمونه برمي‌داشت. راولينسن، پس از دوازده سال كوشش و كار، توانست متنهاي بابلي و آشوري را ترجمه كند (1847). انجمن شاهي آسيايي، براي آنكه از صحت اكتشاف راولينسن اطمينان حاصل كند، متني ميخي را كه تا آن زمان منتشر نشده بود نزد چند آشورشناس فرستاد و از آنان خواست كه، بدون ارتباط پيدا كردن با يكديگر، آنها را ترجمه كنند؛ چهار ترجمه‌اي كه به اين ترتيب فراهم آمد تقريباً با يكديگر مطابق بود.

و از دیگر پیوند های پیوند دهنده به چگونگی پیدایش این شگرف میخی پارسی (رمزگشایی خط میخی )

همی بس چنین شما می توانندی با گذر از تارنمای نوشته های بی خواننده خط میخی را فرا گرفته و پرسش و پاسخ با دیگر یاران دوستدار خط میخی کنندی .

در ضمن خودآموزی برای شما قرار می دهیم شاید باعث آموزش خود شما به شما گردد smiley

جواب 6 سال قبل توسط mehdiMj.ir (2,378 امتیاز)

سوال های مشابه

0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 1.012,505 بازدید
0 رأی
0 جواب میانگین بازدید روزانه 0.85524 بازدید
+1 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.711,546 بازدید
+1 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 1.874,471 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.11272 بازدید
سوال 6 سال قبل در تالار علم و دانش توسط engineer (833 امتیاز)
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 2.25,183 بازدید
0 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 3.556,942 بازدید
+2 رأی
2 جواب میانگین بازدید روزانه 0.12311 بازدید
سوال 7 سال قبل در تالار علم و دانش توسط mp (6,967 امتیاز)
+1 رأی
1 جواب میانگین بازدید روزانه 0.14173 بازدید
+1 رأی
0 جواب میانگین بازدید روزانه 0.1937 بازدید
کانال تلگرام جواب یاب
...