منظور از آی پی آدرس های public و private در مفاهیم وب چیست؟

+1 رأی
منظور از آی پی آدرس های public و private در مفاهیم وب چیست؟ و دلیل استفاده از آی پی آدرسهای خصوصی و تفاوت آن با آدرس های عمومی چیست؟
سوال 3 سال قبل در تالار کامپیوتر و اینترنت توسط SAMIRA (7,076 امتیاز) 39% درصد پذیرش

1 جواب

+2 رأی
 
بهترین جواب
Public و Private به آن دسته از IP ها که در اینترنت قابل روت شدن هستند و توسط IANA به شرکت های سرویس دهنده داده میشود و سرویس دهنده ها نیز در ازای هزینه دریافتی به کاربران میدهند گویند . تقریبا تمامی IP ها به جز رنج های Private و رنج مربوط به Localhost از این نمونه هستند.Public IP Address یا VALID IP ای پی آدرس هایی هستند که در دنیای اینترنت واقعی به صورت مستقیم قابل دسترس هستند و به درد کسانی میخوره که نیاز دارند سرویسی نظیر Web Server رو Publish ککند نظیر IP Address وبسایت Yahoo که 69.94.234.13 هستش.

Private IP Address یا INVALID IP نیز ای پی آدرس هایی هستند که در شبکه های خصوصی و Local کاربرد دارند و در هر شبکه ای میشه از اونا استفتده کرد بدون اینکه هیچ گونه Confllict ای پیش بیاد و نمیشه از این ای پی آدرس ها در نیای واقعی اینترنت استفاده کرد .مثلا ای پی آدرس هایی از رنج زیر :
10.0.0.1---192.168.0.1------172.16.0.1 و ..

در واقع Valid (Public) IP  به کامپیوتر و در واقع اتصالی (Connection) اختصاص می یابد که مستقیما به اینترنت متصل شود (نه از طریق یک شبکه داخلی و یا سیستم دیگر) مودم های ADSL دارای این نوع IP هستند که ثابت است و مودم های Dial-up نیز در لحظه اتصال این نوع IP را می گیرند که البته ممکن است در اتصال بعدی، IP دیگری به آنها داده شود. یعنی بر خلاف ADSL، IP آنها ثابت نیست.

و Private IP به کامپیوترهای یک شبکه داخلی نسبت داده می شود و در دنیای اینترنت قابل استفاده نیست. این نوع IP دارای یک طیف است.این رنج IP ها در اینترنت معنایی ندارند و قابل استفاده نیستند. طیف IP های معتبر در اینترنت یا همان Valid or Public IP ها خارج از این محدوده هستند.
 

به زبان ساده  آی پی  آدرس عمومی  برای تمام کامپیوترهای خارج از شبکه شما (اینترنت) معتبر و شناسه ولی  آی پی آدرس خصوصی فقط محدود به شبکه داخلی و کامپیوترها با این آدرس آی پی فقط می تونن با کامپیوترهای دیگه ای که فقط توی همون شبکه هستند ارتباط داشته باشند.
جواب 3 سال قبل توسط رونین (7,838 امتیاز)
انتخاب شده در 3 سال قبل توسط SAMIRA
تعداد کارت شبکه در سیستم های دارای NAT

سوال های مشابه

0 رأی
1 جواب 593 بازدید
+1 رأی
1 جواب 2,705 بازدید
+1 رأی
1 جواب 1,459 بازدید
+1 رأی
1 جواب 117 بازدید
0 رأی
1 جواب 205 بازدید
+2 رأی
3 جواب 221 بازدید
سوال 3 سال قبل در تالار کامپیوتر و اینترنت توسط Saeed Zarinfam (66 امتیاز)
+1 رأی
1 جواب 1,868 بازدید
0 رأی
2 جواب 565 بازدید
...